Makaleler » Blog » Bıttım Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Bıttım Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

Bıttım Sabunu Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 

Bıttım sabunu nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır sentetik kimyasallar kullanmak istemeyen ve doğallıktan yana olan kişiler için merak edilen bir konudur. 

Bıttım sabunu saç, yüz ve vücut temizliğinde oldukça etkilidir ve ilk kullanımdan itibaren değişiklikleri hissedebilirsiniz.

 

Bıttım Sabunu Nedir?

 

Bıttım kahverengi kabuklu Siirt fıstığının aşısız halidir. Yaygın olarak menengiç adı ile bilinmektedir. Çeşitli yörelerde çitlembik, çedene, çıtlık, çitemik gibi isimlerle anılır.

Bıttım eylül ayında toplanır ve ayıklanarak kurumaya bırakılır. Sonrasında öğütülür ve yağı çıkartılır. Sabun yapım işlemi bittikten sonra kalıplara alınan yarı sıvı sabun açık havada bekletilerek kullanıma hazır hale getirilir. Yapımı oldukça zahmetlidir. Bazı bölgelerde bittim sabunu olarak bilinmektedir.

Hakiki bıttım sabun sentetik kimyasallar içermez ve tamamen doğal içerikten oluşur.

El yapımı, soğuk pres yöntemi ile üretilen sabunlar gerçek ve doğal bıttım sabunudur.

 

Bıttım Sabunu Faydaları Nelerdir?

 

Bıttım sabununun cilde faydaları oldukça fazladır. Cildi derinlemesine temizler ve besler. Sivilce oluşumunu azaltır, derin olmayan akne izlerinin onarılmasına destek olur.

Egzama, sedef ve mantar gibi durumlarda destek olarak oldukça etkilidir. İlaç olarak kullanılmaz, ilaç değildir sadece destekleyici olarak önerilir.

Bıttım sabun düzenli kullanıldığında cilt lekeleri ile savaşır. Ciltteki kaşınma ve kızarıklıkların rahatlamasına destek olur.

Ciltteki kuruluk ve pullanmaları giderir. Cildi nemlendirdiği için kırışıklık oluşumunu engeller. Ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlar.

Düzenli kullanıldığında saç dökülmesine karşı etkilidir. Bıttım sabunu saç derisindeki yağlanmayı önleyerek kepek oluşumunu engeller. Saçların parlak görünmesini sağlar.

Saçları ve saçlı deriyi temizler, tıkanan gözenekleri açarak hava almasını sağlar. Sağlıklı saçlarda kırılma azalır. Saçlara sağlıklı ve canlı bir görünüm kazandırır.

Bıttım Sabununun mucizevi etkilerinden faydalanabilmek için düzenli kullanım önemlidir.

 

Bıttım sabunu

Bıttım Sabunu Nasıl Kullanılır?

 

Bıttım sabununun kullanımı oldukça kolaydır. Her tür cilt tipi için uygundur.

Yüz, saç ve vücut temizliğinde oldukça etkilidir.

Sentetik kimyasallarla birlikte kullanılmaması tavsiye edilir.

Yüz ve vücut kullanımında köpürtülerek 2-3 dakika bekletilip bol su ile durulanırsa daha etkili bir sonuç alınır. Günde 2 sabah ve akşam düzenli kullanılması önerilir.

Bıttım sabununun saç için kullanımı ise saçlar ıslatılır, köpürtülür, saçlı deriye masaj yapılarak uygulanır. Bol su durulanır.

 

Bıttım Sabunu İçeriği tamamen doğal malzemelerden oluşmalıdır. En önemli hammaddesi olan zeytinyağı yenilebilir yani salatada ve yemeklerde kullandığımız yağ olmalı. Bıttım yağının oranı da çok önemlidir.

Hakiki bıttım sabunu el yapımı olmalı, soğuk pres yöntemi ile üretilmelidir ve sentetik kimyasallar içermemelidir.

 

Bıttım Sabunu El Yapımı https://www.isascare.com/isascare-bittim-sabunu-el-yapimi inceleyebilirsiniz.

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır