Makaleler » Blog » Meyve ve Sebzeleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Meyve ve Sebzeleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri Nelerdir?

Meyve ve Sebzeleri Uzun Süre Saklama Yöntemleri Nelerdir?

 

Meyve ve sebzeleri uzun süre saklama yöntemleri nelerdir sorusunun cevabını bulmak aslında gıda ve para israfını önlemek açısından oldukça önemlidir. Satın alınan meyve ve sebzelerdeki mikroorganizmaları yok ederek ürünlerde hijyen sağlanır, meyve ve sebzeler uzun süre tazeliğini korur ve raf ömürleri uzar.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) verilerine göre her yıl dünyada ve Türkiye'de üretilen meyve ve sebzelerin yarısına yakını sofralarımıza gelmeden çürüme ve bozulmalardan dolayı çöpe gitmektedir. Bu israf, doğru temizleme ve saklama yöntemleri ile önlenebilir.

 

Meyve ve Sebzeleri Uzun Süre Saklama Neden Önemlidir?

 

Meyve ve sebzeler üreticiden tüketiciye ulaşana kadar uzun bir yolculuktan geçer. Bu yolculukta birçok mikroorganizma ile karşılaşırlar. Bu mikroorganizmalar ürünlerde çürümeye, bozulmaya ve hastalıklara neden olur. Üreticiler ve aracılar doğru saklama yöntemleri kullanırlarsa bu problemler en aza indirgenir.

Meyve ve sebzeler manav ve marketlerde de uzun süre bekledikleri için satın aldığımızda raf ömürlerini arttırmaz isek hemen bozulur, çürürler ve israf olurlar. 

Bozulan her meyve, sebze gıda ve para israfına yol açar. Meyve ve sebzeleri uzun süre saklama yöntemlerinden biri olan meyve sebze temizleme solüsyonu ile ürünlerde hijyen sağlar ve raf ömrünü uzatırız.

Özellikle son zamanlarda toplu yapmak zorunda kalınan alışverişlerde meyve ve sebzelerde de ihtiyaçtan fazlası alınmaktadır. Bu da doğru saklama yapılmadığında israfa yol açmaktadır. Aynı zamanda bu ürünler dışarıdaki mikroorganizmaları da evimize taşırlar. Bu riski meyve sebze temizleme solüsyonu ile ortadan kaldırabilirsiniz.

Biomik Sprey ile daha taze ve daha sağlıklı meyve sebzeler

 

Meyve ve Sebzeleri Uzun Süre Saklama İşleminde Biomik Spreyin Rolü Nedir?

 

Meyve Sebze temizleme solüsyonu kullanarak meyve ve sebzeleri uzun süre saklama işlemi yapabilirsiniz. Biomik Sprey, bitkisel meyve sebze temizleme ürünüdür. İçeriğindeki kekiğin kokusunu işlem sırasında fark edeceksiniz. Yıkadıktan sonra koku gidecektir. Tarım Bakanlığı onaylıdır. Biomik Spreyin 2 kullanım şekli vardır.

1. Kullanım Şekli: Meyve sebzeleri tüketmeden önce yıkama ve temizleme sırasında kullanılır. Ürünler yıkanmadan önce Biomik Sprey ile bütün yüzeylerini kaplayacak şekilde 1-1,5 metreden spreylenerek 2 dakika bekletilir ve durulanır. Özellikle yıkaması zor olan yeşilliklerin yüzey kum, toprak ve böceklerin kekik yağının etkisi ile kolayca akıp gittiğini fark edeceksiniz.

2. Kullanım Şekli: Satın alınan meyve ve sebzeleri uzun süre saklama için kullanılır. Ürünler poşetlerden çıkarılarak tezgahın üzerine yayılır ve bütün yüzeylerini kaplayacak şekilde spreylenir ve kurumaya bırakılır. Kağıt havluya sararak kese kağıdında veya uygun kaplarda muhafaza edilmelidir. Özellikle çabuk bozulan ürünlerin raf ömrünün uzadığını ve tazeliğini koruduğunu fark edeceksiniz.

Biomik Sprey kullanımı pratiktir.

RNA virüslerine karşı Yeditepe Üniversitesince test edilmiş ve etkisi onaylanmıştır.

Gıda, para ve su israfını önler.

Biomik Sprey ile meyve ve sebzeleri uzun süre saklama işlemi yaparak ürünlerin raf örünü uzatabilir, gıda ve para israfını önleyebilirsiniz. Ayrıca sevdiklerinize daha sağlıklı ve güvenli gıdalar hazırlayabilirsiniz. 

Biomik Sprey Meyve Sebze Temizleme Solüsyonunu görmek için https://www.isascare.com/biomik-sprey-bitkisel-meyve-sebze-temizleme-solusyonu tıklayınız.

Biomik Sprey

Yorumlar

Yorum / Soru ekleyebilmek için üye olmanız gerekmektedir.
Sepetinizde ürün bulunmamaktadır